Wspólnota Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki gest” im. JPII prowadzi hospicjum domowe dla 7 chorych, podczas gdy potrzeby są znacznie większe. Usługi realizowane są głownie na terenie Powiatu Obornickiego.
W ramach skalowanej innowacji zespół specjalistów będzie przywiązywać ogromną wagę do wspierania i edukowania opiekunów domowych, aby w jak największym zakresie mogli sami sprawować codzienną opiekę nad chorym, włącznie z pielęgnacją, zmianą opatrunków czy karmieniem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niektórym rodzinom z trudem przychodzi pogodzenie się z tym, że obcy ludzie zajmują się pielęgnacją ich najbliższych, a inne rodziny uważają, że sytuacja, w której „podzielą się” opieką nad ciężko chorą bliską osobą z kimś obcym, jest w jakimś stopniu uwłaczająca.
Przeprowadzania indywidualnych szkoleń w domu pacjenta przez specjalistów, tj. fizjoterapeutę, pielęgniarkę, opiekuna itp. w celu zwiększenia wiedzy rodziny oraz opiekunów na temat odpowiednich ćwiczeń oraz odpowiedniej opieki pielęgnacyjnej. Szkolenia będą prowadzone w domu chorego, gdzie można w sposób praktyczny pokazać, w jaki sposób można ulepszyć jakoś życia podopiecznego poprzez prawidłową rehabilitację oraz ćwiczenia.
Optymalną sytuacją jest więc taka, w której podstawowe zabiegi przy chorym wykonuje osoba najbliższa – jeśli tylko pielęgniarka hospicyjna czy fizjoterapeuta nauczą ją odpowiednio je wykonywać. W toalecie i pielęgnacji chorych rodzinie pomaga opiekunka, do zadań której należy też pomoc w codziennych czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z opieką nad chorym – przyniesienie drewna na opał, pomoc w przygotowaniu posiłku.
Aby skutecznie sprawować opiekę nad podopiecznymi, personel hospicjum będzie budował dobre partnerskie relacje z innymi dostawcami „usług pomocowych” – lekarzami rodzinnymi, pielęgniarkami środowiskowymi, pracownikami ośrodków pomocy społecznej itp.
Ważnym elementem jest wspólne planowanie opieki, gdyż daje ono najlepsze rezultaty w leczeniu.
Dodatkowo będzie prowadzona ścisła współpraca z lokalną społecznością w tym z sołtysami.
W celu włączenia w pomoc społeczności lokalnej, głównie sąsiadów, na terenach wiejskich ważną rolę odgrywa tzw. „poczta pantoflowa”, jest to bardzo skuteczne źródło komunikacji, a co za tym idzie źródło nawiązywania wspólnego języka z sąsiadami, którzy poznając sytuację danej osoby, okazują się bardzo chętni do pomocy.
Licząc się z sytuacją, że możemy mieć pod opieką osobę, która ze względu na swoją chorobę, stan zdrowia nie chce nawiązywać bliższych stosunków z sąsiadami oraz informować ich o swoim stanie zdrowia, ważnym elementem w takiej sytuacji będzie wprowadzenie wolontariusza „zewnętrznego”. Będzie to osoba niezwiązana z lokalną społecznością, która wesprze osobę chorą, pomoże rodzinie, a w dalszym etapie może spowoduje, że podopieczny „otworzy” się na społeczność lokalną.