Centrum Medyczne „Bieszczady” od 2011 roku wpisane jest do rejestru podmiotów leczniczych wojewody podkarpackiego. Prowadzone są świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, rehabilitacja lecznicza – fizjoterapia domowa.
ODBIORCAMI INNOWACJI będą osoby, które w sposób bezpośredni skorzystają z innowacji w postaci opieki domowej, osoby dorosłe zamieszkujące tereny wiejskie, chorujące na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby, w przypadku których nie jest prowadzone leczenie przyczynowe wymagające opieki i opiekunowie tych osób z obszaru całego kraju w zależności od zasięgu realizacji działań użytkowników innowacji.
Odbiorcami innowacji będą pacjenci dotknięci różnymi rodzajami schorzeń. m.in. osoby z nowotworami, odleżynami, z przewlekłymi, niegojącymi się ranami, niedowładami po przebytych udarach mózgu, porażeniem czterokończynowym, demencją starczą czy depresją, ale tacy, którzy opieki potrzebują z uwzględnieniem modelu opieki domowej skierowanego do osób starszych z pogłębiającą się niepełnosprawnością poprzez dostarczenie profesjonalnej pomocy.
„POMOC SĄSIEDZKA”
Najwięcej osób chorych w wieku podeszłym pozostaje w swoim miejscu zamieszkania, znaczna liczba tych osób to pacjenci samotni, schorowani często cierpiący na wiele jednostek chorobowych w tym demencję, chorobę Alzcheimera czy inne choroby uniemożliwiające samodzielne i swobodne poruszanie się.
Z doświadczenia zespołu wdrażającego innowację (pracownik hospicjum domowego i pielęgniarskiej opieki domowej, fizjoterapeuta i pielęgniarka) jednoznacznie wynika, że w wielu przypadkach to pracownicy ochrony zdrowia, wolontariusze są jedynymi osobami jakie odwiedzają chorych w ich domu. Stąd też idealny pomysł na aktywizację i poprawę jakości życia tych pacjentów poprzez odwiedzanie się wzajemne i poznawanie swoich sąsiadów niekiedy będących w podobnej sytuacji. W dzisiejszej dobie internetu czy poczty email, telefonów zapominamy jak bardzo ważny jest dla człowieka czynnik ludzki. Nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego z drugim człowiekiem. Ma to wpływ zarówno na kondycje psychiczną jak i fizyczną, polepszenie samopoczucia drugiej osoby, fakt, że ktoś dziś do niego „zajrzy, że nie jest pozostawiony sam sobie i obojętny dla społeczeństwa.
Kolejnym aspektem jest to że osoby chore mogą wspólnie polepszać swój stan zdrowia spędzają czas nie tylko na rozmowach ale przede wszystkim ćwicząc swój umysł grając wspólnie w gry logiczne; szachy, karty, warcaby, scrabble, puzzle, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku zapewnia opóźnienie procesów demienilzacyjnych poprzez aktywizację obszarów mózgu, nie objętych jeszcze chorobą otępienną więc prócz rozrywki, poczucia sensu istnienia w społeczeństwie jest to proces usprawniania, rehabilitacji i aktywizacji chorych pozostających w swoim domu. Tak niewielki krok jak ” POMOC SĄSIEDZKA ” może przynieść tylko same korzyści.