Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medycyny Pracy Sp. z o.o. w Lubinie funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 20 lat, oferując szeroki zakres usług medycznych, zarówno komercyjnych, jak i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Poza siedzibą główną w Lubinie NZOZ OMP Sp. z o.o. posiada Jednostki Zamiejscowe zlokalizowane na terenie Gminy wiejskiej Lubin w: Raszówce, Szklarach Górnych oraz Siedlcach. Głównym filarem naszej działalności jest podstawowa opieka zdrowotna, w ramach której opiekujemy się ponad 10 tys. Pacjentów zaoptowanych do naszych placówek. Tworzymy Zespół ludzi ukierunkowanych na Pacjenta, składający się w lekarzy podstawowej opieki medycznej, lekarzy specjalistów, pielęgniarek, rehabilitantów, rejestratorek medycznych. Naszą wizją jest to, aby każdy Pacjent był w stanie uzyskać łatwy dostęp do jak najlepszych usług na rynku. Chcemy być miejscem, w którym Pacjent będzie czuł, że zaopiekowano się nim w profesjonalny sposób – z szacunkiem i należną troską. Takie właśnie miejsce staramy się nieustanie tworzyć – dla naszych Pacjentów oraz dla nas samych.
W założeniu realizowany przez nas program domowej opieki obejmie nie tylko samych Pacjentów, ale także ich rodziny – jest to jedno z kryteriów wyboru odbiorców innowacji. Chcemy angażować rodziny w opiekę, dając im profesjonalne narzędzia – wiedzę
i umiejętności przekazane przez naszych specjalistów (fizjoterapeutów, pielęgniarki, psychologa).
W projekt zaangażowane są bezpośrednio pielęgniarki środowiskowe, będące mieszkankami poszczególnych wsi, co mamy nadzieję pozwoli nam w łatwiejszy sposób rozpowszechnić informację o projekcie.
Na chwilę obecną wykorzystanie zasobów lokalnych widzimy jako edukację lokalnych społeczności w tematyce związanej z opieką nad osobami objętymi opieką w domach, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku szkolnym. Planujemy bowiem, równolegle do działań projektowych, wdrożyć działania edukacyjne w szkołach – nasze pielęgniarki środowiskowe, są również pielęgniarkami szkolnymi w wiejskich szkołach w Siedlcach, Szklarach Górnych i Raszówce, w związku z czym spoczywa na nas nie tylko odpowiedzialność za zdrowie uczniów, ale także za aspekt edukacyjny – możemy w związku z tym, przy współpracy z dyrektorkami szkół i kadrą pedagogiczną, rozpowszechniać wiedzę
o niepełnosprawnościach oraz zachęcać do budowania proaktywnej postawy wobec osób starszych, chorych przewlekle, unieruchomianych w domach.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele aspektów naszej działalności ułatwi nam realizację tego projektu: mamy Jednostki Zamiejscowe – wiejskie przychodnie, lekarzy i pielęgniarki na co dzień pracujących z Pacjentami i ich rodzinami w tych miejscowościach oraz własnych rehabilitantów i współpracującego z nami od wielu lat psychologa, ale przede wszystkim znamy naszych Pacjentów, ich potrzeby oraz ograniczenia w ich codziennym życiu.
Nie zmienia to jednak faktu, że skalowana innowacja będzie prawdziwą rewolucją dla wybranych Pacjentów, damy im bowiem to, czego na co dzień nie są w stanie otrzymać w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ – kompleksowe wsparcie Zespołu Opieki Domowej składającego się z lekarza, pielęgniarki, opiekunki medycznej, rehabilitanta oraz psychologa. Mamy nadzieję, że realizowanym program otworzymy nowe możliwości, a podjęte działa już na stałe wpiszą się w wachlarz oferowanych przez nas usług.