Przedstawiamy Państwu kolejną instytucję realizującą skalowaną innowację w naszym projekcie.
Przedsiębiorstwo społeczne OpieQn sp. z o.o. prowadzi działalność od 5 lutego 2021r. Swoimi działaniami obejmuje obszar powiatu buskiego w województwie świętokrzyskim zamieszkiwany przez ponad 70 tys. mieszkańców.
Głównym celem spółki jest zwiększenie dostępności usług społecznych i minimalizacja barier uniemożliwiających samodzielne funkcjonowanie w środowisku lokalnym poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych.
To, co wyróżnia spółkę OpieQn na rynku jest fakt, iż prowadzi ona swoją działalność w formule non-profit. Idąc krok dalej, wdrożone zostały procedury dotyczące zatrudniania w pierwszej kolejności osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, partycypacji pracowniczej w zarządzaniu, braku wypłat dywidend, dzięki czemu OpieQn został pozytywnie zweryfikowany i wpisany na listę Przedsiębiorstw Społecznych prowadzoną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Odbiorcami skalowanej innowacji będą osoby starsze, niesamodzielne, chore, z niepełnosprawnościami, których stan zdrowia i sytuacja życiowa nie pozwalają na samodzielne funkcjonowanie, u których zakończono leczenie przyczynowe. Będą to osoby dorosłe z terenów wiejskich Ponidzia.
Usługi świadczone w ramach innowacji polegać będą na wsparciu przy czynnościach higienicznych, czynnościach pielęgnacji i troski o zdrowie, realizowaniu pielęgnacji zaleconej przez lekarza, czynnościach uzupełniających w stosunku do pielęgniarskiej opieki środowiskowej, rehabilitacji, zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, utrzymaniu kontaktu z otoczeniem, pomocy w prowadzeniu domu/mieszkania. Będą to usługi opiekuńcze, pielęgniarskie, fizjoterapii oraz lekarskie.
Ważnym elementem opieki domowej jest edukacja członków rodzin co do prawidłowego układania osoby chorej na łóżku, oklepywania, masażu, wykonywania czynności higienicznych i pielęgnacyjnych w tym czynności zapobiegających odleżynom. Czynności te w pierwszej kolejności będzie prezentowała pielęgniarka, wykonywane będą przez opiekunki, a członkowie rodzin zostaną przyuczeni do ich wykonywania. Edukacja ta poszerzona zostanie o proste czynności rehabilitacyjne oraz o dopasowanie diety chorego do jego stanu zdrowia.
Jeśli stan zdrowia będzie pozwalał na uczestnictwo podopiecznego – możliwy będzie udział takiej osoby z opiekunem np. w jasełkach, wydarzeniach kulturalnych, dożynkach czy festynach rodzinnych organizowanych coraz częściej niemal w każdej miejscowości/wiosce z racji lokalnych wydarzeń bądź będących częścią lokalnej tradycji. Będzie to jedna z form zapewnienia kontaktów z otoczeniem