Dom Gościnny w Dzięciołówce (woj. podlaskie) – to placówka prowadząca od 1997 roku działalność polegającą na całodobowej opiece z zakwaterowaniem nad osobami potrzebującymi wsparcia, ze względu na różne schorzenia, głównie z zaburzeniami psychicznymi, chorobami wieku starczego, problemami z poruszaniem się czy osobami po udarach.
Od początku swojej działalności z opieki Domu Gościnnego skorzystało 650 osób (domowników).
W ramach skalowanej innowacji społecznej – odbiorcami będzie grupa 10 dorosłych osób zamieszkujących tereny wiejskie, chorujących na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby, w przypadku których nie jest prowadzone leczenie przyczynowe wymagające opieki z obszaru gminy Korycin (gmina wiejska)
W trakcie wdrażania innowacji zespół opieki domowej zorganizuje spotkanie z stowarzyszeniami z Korycina i przedstawicielami Urzędu Gminy Korycin z propozycją zawiązania Koalicji na rzecz osób mogących korzystać z opieki domowej. Planowana jest wspólna analiza problemów, możliwości pomocy i wzajemnego wspierania się w świadczeniu usług na rzecz potrzebujących.
Rodziny i sąsiedztwo pacjentów włączone zostaną w model opieki poprzez aktualny kontakt przedstawicieli zespołu podczas wizyt domowych.
W grudniu zorganizowane zostanie świąteczne spotkanie rodzin i lokalnych instytucji z informacją aktualną i planami dalszymi związanymi z innowacją.
W działania zostaną włączeni także wolontariusze – przy realizacji usług. Część pacjentów wymaga wsparcia wykraczającego poza możliwości czasowe zaangażowania opiekunek czy pielęgniarek, ale też poza ich kompetencjami, np. praca w przydomowym ogrodzie pacjenta, uporządkowanie otoczenia, przygotowanie opału, zakupy, itp.
Stąd pomysł na promowanie i zachęcanie do pracy wolontarystycznej. Taką pomoc wolontarystyczną, pod kierownictwem opiekunek, mogą świadczyć też pensjonariusze Domu Gościnnego i wolontariusze z sąsiedztwa pacjentów, czy lokalnych KGW.
Do wolontariatu akcyjnego włączana także będzie młodzież z pobliskiej szkoły.
Wolontariusze zostaną przygotowani do tej pracy, także z perspektywy danej usługi, jak i etyki pracy z podopiecznymi, czy też zachowania poufności.
Wprowadzenie wolontariatu służyć będzie upowszechnieniu idei w naszym środowisku, ale też w przyszłości zapewni w pewnym stopniu kontynuacje modelu dla innych osób.