Pytania i odpowiedzi
Skalowanie innowacji społecznych zwiększenie zasięgu wykorzystania w praktyce wybranych mikro innowacji, wypracowanych i przetestowanych w konkursie na inkubację innowacji społecznych ogłoszonym przez ówczesne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach Działania 4.1 PO WER w 2015 r., które miały dotąd ograniczony terytorialnie bądź sektorowo zasięg oraz tych, które były stosowane przez pojedyncze podmioty i nie funkcjonują na dużą skalę.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o grant – podmioty publiczne lub prywatne świadczące usługi społeczne i zdrowotne w różnych formach, które wdrożą skalowaną innowację społeczną. Szczegółowe informacje na temat grantobiorców znajdują się w Regulaminie naboru.
Wysokość jednego grantu od min. 50 000,00 zł do max. 100 000,00 zł na jeden grant.
Nie. Poziom dofinansowania grantu wynosi 100% (ze środków UE i środków budżetu państwa).
Odbiorcy innowacji – osoby, które w sposób bezpośredni skorzystają z innowacji w postaci opieki domowej, osoby dorosłe zamieszkujące tereny wiejskie, chorujące na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby, w przypadku których nie jest prowadzone leczenie przyczynowe wymagające opieki i opiekunowie tych osób z obszaru całego kraju w zależności od zasięgu realizacji działań użytkowników innowacji – Grantobiorców.
Projekt zakłada udzielenie minimum 20 grantów na terenie całego kraju.
Grant może realizować jeden podmiot. Nie ma możliwości realizacji grantu w partnerstwie formalnym. Możliwa jest realizacja zadań w ramach grantu na zasadzie podwykonawstwa lub zlecenia usług. Możliwa jest także współpraca nieformalna np.: z lokalnymi grupami wolontariuszy.
Granty mogą być realizowane przez okres od 8 do max. 12 miesięcy w terminie od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r.
Wydatki w ramach projektu mogą obejmować koszt podatku od towarów i usług (VAT). Grantobiorca składa oświadczenie odnośnie podatku VAT.
Dokumentem aplikacyjnym jest fiszka. Fiszkę wypełnia się na formularzu stanowiącym załącznik do Regulaminu naboru w formie elektronicznej i składa podpisany przez osoby uprawnione za pośrednictwem strony internetowej opieka.owop.org.pl w postaci skanu w formacie pdf. W tym celu należy założyć konto użytkownika na stronie internetowej https://opieka.owop.org.pl/
Nie ma potrzeby dołączania referencji poświadczających doświadczenie, wystarczy opis doświadczenia w fiszce.
Nie trzeba podawać imion i nazwisk posiadanej kadry, wystarczy podać profil zawodowy członków zespołu, staż pracy/dotychczasowe doświadczenie. Nie jest wymagane dołączenie porozumienia o współpracy.
Sprzęt zakupiony z grantu zostaje u Grantobiorcy, powinien być dostępny potencjalnym podopiecznym po zakończeniu realizacji grantu.
Personel finansowany z grantu ograniczony jest do osób bezpośrednio zaangażowanych w opiekę nad chorym zgodnie z modelem. Prace remontowe (w tym w domu pacjenta)nie mogą być finansowane w grancie (p.7. na str.19 Regulaminu naboru wniosków).
Nie należy wypisywać wszystkich opiekunek, warto podać ich liczbę, opisać „zbiorczo” doświadczenie, np. 11 opiekunek medycznych posiadających min.3 letnim doświadczenie w świadczeniu usług opiekuńczych w domu chorego, 7 opiekunek środowiskowych z minimum 2 letnim doświadczeniem w indywidulanej opiece nad osobami dorosłymi potrzebującymi pomocy, itd.
Tak. Tutaj należy mieć na uwadze fakt, aby działania i czas pracy personelu nie pokrywał się czasowo z pracą w grancie (dotyczy to każdego innego źródła finansowania) – zadbać, aby nie było podwójnego dofinansowania. Więcej informacji zamieszczone jest w Procedurach realizacji projektu grantowego str. 22
Wybór formy zatrudnienia leży po stronie Grantobiorcy.
W fiszce wykazujemy kwotę ogółem o którą wnioskujemy. Szczegółowe jednostkowe koszty wykazywane są w planie wdrażania innowacji, wynikają one z zapotrzebowania danego Grantobiorcy.
Ocena kwalifikowalności stawek wynagrodzeń personelu oraz innych wydatków w ramach grantu realizującego usługi medyczne i opiekuńcze będzie dokonywana w odniesieniu do stawek rynkowych dla poszczególnych specjalistów. W przypadku gdy stawka rynkowa przekracza stawki faktycznie stosowane u Grantobiorcy, w uzasadnieniu pod budżetem Grantobiorca musi opisać przeprowadzone badanie rynku potwierdzające rynkowość stawek na lokalnym rynku pracy. Grantodawca na etapie oceny merytorycznej, na etapie opracowywania planu wdrażania innowacji i na etapie weryfikacji poniesionych wydatków może żądać od Grantobiorcy przedstawienia dokumentacji z przeprowadzonego badania rynku.
Nie ma wymagań dotyczących tytułu. Grantobiorca tworzy go samodzielnie.
Grantodawca wymaga, aby projekty grantowe, realizowane były przez okres od 8 do max. 12 miesięcy w terminie od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. Okres realizacji zaczyna się od podpisania umowy grantowej, przed tym należy opracować i uzgodnić z grantodawcą Plan wdrażania innowacji. Określając datę rozpoczęcia realizacji grantu trzeba przewidzieć czas na te działania.
W przypadku wyboru fiszki skalowanej innowacji z Grantobiorcą w terminie 7 dni roboczych skontaktuje się ekspert ds. przygotowania, wdrażania i monitorowania planu innowacji w celu przygotowania planu wdrażania innowacji.
Zadanie eksperta:
Ścisła współpraca z użytkownikami innowacji – opieka nad przygotowaniem planu wdrażania innowacji w tym:
- diagnozą potrzeb lokalnych,
- sposobem rekrutacji odbiorców ostatecznych,
- planem działań,
- określeniem mierzalnych, realnych rezultatów,
- racjonalnością kosztorysu przedsięwzięcia,
- zapewnieniem trwałości po zakończeniu wdrażania grantu;
Opieka i wsparcie w trakcie wdrażania innowacji w tym:
- pomoc w realizacji i rozliczeniu grantów,
- pomoc w promocji i rekrutacji uczestników,
- pomoc we właściwym wydatkowaniu środków;
- identyfikacja i minimalizowanie ryzyka związanego z wdrażaniem innowacji.
Jest to bezpłatna forma pomocy.
Obsługa faktur i rachunków oraz przygotowanie sprawozdań leży po stronie grantobiorcy.
Wystarczy, że jest to jej stały adres zamieszkania. Zameldowanie nie jest wymagane.
W sytuacji, gdy pracownicy wykonują taką samą lub zbliżoną pracę w ramach stosunku pracy, i dodatkowo podejmują się jej jako wolontariusze, powstają trudności z faktycznym wyodrębnieniem zadań wykonywanych w ramach stosunku pracy od świadczenia pracy w ramach wolontariatu. Trudno jest wykazać, że praca w ramach wolontariatu była całkowicie dobrowolna i nie wynikała z polecenia czy inicjatywy pracodawcy. Zatem świadczenie pracy i wolontariatu u tego samego pracodawcy w tym samym czasie jest niemożliwe.
Jeśli kadra grantobiorcy finansowana jest ze środków NFZ (publicznych) przy wykonywaniu swoich działań, to przyznanie im dodatków ze środków pochodzących z grantu traktowane będzie jako podwójne finansowanie, co nie jest dozwolone zgodnie z Procedurami realizacji projektu grantowego. Dodatki akceptowane będą tylko w sytuacji, kiedy pracownik grantobiorcy finansowany jest z prywatnych środków grantobiorcy.