Od września 2022 roku dzięki wdrażaniu innowacji „Opieka domowa na terenach wiejskich” w zespole Hospicjum Domowego KOLORY pojawił się nowy rodzaj personelu – opiekunki medyczne. Obecnie zatrudniamy dwie dyplomowane opiekunki: Ewelinę i Milenę. Dziewczyny świetnie odnajdują się w zespole i podbiły serca zarówno nasze, jak i naszych podopiecznych. Opiekunki medyczne są wspaniałym uzupełnieniem zespołu hospicjum domowego. Odciążają pielęgniarki – ich kompetencje pozwalają na wykonywanie wielu czynności pielęgniarskich, ale przede wszystkim odciążają opiekunów i rodzinę pacjentów.
Z usług opiekunek korzysta u nas większość podopiecznych objętych grantem. Opiekunki mają najczęstszy kontakt z pacjentami, są najlepiej zorientowane w ich potrzebach. To bardzo praktyczne i sprawdza się szczególnie, gdy potrzebna jest szybka reakcja.
Dziewczyny podczas swoich wizyt wspierają opiekunów zajmując się między innymi codzienną pielęgnacją chorych, karmieniem, profilaktyką przeciwodleżynową, czy po prostu będąc empatycznymi słuchaczkami i towarzyszkami. Pomagają chorym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, w funkcjonowaniu na najlepszym z możliwych w danych warunkach poziomie samodzielności i aktywności. Zdarza się również, że świadczą opiekę wytchnieniową. Proste czynności dnia codziennego mogą okazać się trudne dla bliskich osób ciężko chorych, szczególnie gdy chory jest całkowicie niesamodzielny i trzeba się nim opiekować przez długi czas.
Opiekunki w KOLORACH są wyposażone w potrzebny do codziennej pracy sprzęt: ciśnieniomierze, termometry oraz pulsoksymetry, korzystają również z naszej wypożyczalni sprzętu lub ze środków pielęgnacyjnych i higienicznych, które udostępniamy podopiecznym.
Ewelina i Milena są bardzo zaangażowane i mają wspaniały kontakt z pacjentami. Ewelina podzieliła się z nami historią jednej z podopiecznych:
„Praca w zespole hospicjum domowego jest dla mnie nowością. Mam duże doświadczenie w pracy z osobami starszymi i chorymi, ale nie w hospicjum. Jedną z pierwszych moich pacjentek była Pani Janinka. Przesympatyczna, starsza Pani chorująca terminalnie, która z wielką otwartością przyjmowała moją pomoc, dzieląc się ze mną swoimi opowieściami i wspomnieniami. Pani Janinka, odkąd przeszła na emeryturę zaczęła intensywnie robić na drutach: sweterki, obrusy, ale przede wszystkim skarpety. Kolorowe, duże, małe, wysokie, niskie. Tym rękodziełem obdarowywała rodzinę i znajomych. Miała ich tyle, że szkoda było, żeby leżały w szafie. Dlatego zaproponowałam, że zabiorę je i spróbuję sprzedać wśród znajomych, dzięki czemu Pani Janinka mogłaby kupić wełnę na kolejne. Okazało się, że cieszą się wielkim zainteresowaniem, pojawiły się kolejne zamówienia. Zebrana kwota bardzo uradowała Panią Janinkę, choć bardziej cieszyła się z tego, że mogła podzielić się efektami swojej pasji. Niestety z każdym dniem było Jej coraz trudniej dziergać, Jej stan zdrowia pogarszał się. Pani Janinka zmarła na początku tego roku. Zrobione przez nią skarpetki sama chętnie noszę. Są wyjątkowe: ciepłe, przyjemne w dotyku, wesołe i przypominają mi moją niezwykła podopieczną.”
Takich historii jest wiele, każdy nasz podopieczny ma swoją. Cieszymy się, gdy jest czas i możliwość na nawiązanie specjalnych więzi między członkami zespołu hospicjum a chorymi i ich rodzinami. Więzi, które pozwalają na pokazanie i docenienie kolorów życia w najtrudniejszych chwilach choroby i umierania.
Udział opiekunek medycznych w pracy Hospicjum Domowego KOLORY jest bezcenny. Bardzo istotna jest dla nas możliwość korzystania z takich dobrych praktyk w ramach wdrażanej innowacji. Będziemy starali się wprowadzić opiekunki do zespołu na stałe, tak by wszyscy pacjenci naszego hospicjum mieli możliwość skorzystania z ich pomocy.