Obok Umowy Partnerstwa to kluczowy dokument w znacznej mierze determinujący to, jakie usługi społeczne będą finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, a także kto i jak będzie to robił.
Co zawierają Wytyczne EFS+?
Dokument zawiera kluczowe definicje niezwykle ważne dla wsparciaprocesu deinstytucjonalizacji rozwoju usług społecznych m.in. definicje deinstytucjonalizacji, opieki instytucjonalnej, usług w społeczności lokalnej, mieszkalnictwa wspomaganego, opieki wytchnieniowej, osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i osób z niepełnosprawnościami, opiekunów faktycznych itd.
Zawiera także ramowe zasady dofinansowania części usług, aniekiedy również minimalne standardyjakościowe niektórych usług, w tym takich które nie są obecne w polskim prawie (np. usług asystencji osobistej) lub które nie mają szczegółowych uregulowań prawnych (np. standardy dziennego domu pobytu).
Kluczowe różnice względem Wytycznych z okresu 2014-2020?
Po pierwsze Wytyczne EFS+ zawierają nowe definicje tych samych terminów; definicje te częściej odwołują się do prawa międzynarodowego w tym do Karty Praw Podstawowych, Konwencji ONZ o Prawach osób niepełnosprawnych, Konwencji o Prawach dziecka. To sprawia, że definicje są osadzone w dokumentach kluczowych, ale mniej operacyjnych niż dotychczasowe „Ogólnoeuropejskie wytyczne w zakresie przejścia od opieki instytucjonalnej do usług świadczonych w społeczności lokalnej”. Wydaje się, że to może rodzić większą przestrzeń do interpretacji.
Po drugie, Wytyczne EFS+ rozszerzają katalog usług w społeczności lokalnej (chociaż katalog był i nadal jest otwarty, to i tak często realizowane jest tylko co wymienione po słowie „w szczególności). Co więcej definiują usług w społeczności lokalnej jako usługi społeczne i zdrowotne, a nie tylko usługi społeczne. Rozszerzenie katalogu należy ocenić pozytywnie.
Po trzecie, redukująstandardy to niezbędnego minimum.
TUTAJ możecie zapoznać się z opublikowanym dokumentem.
Źródło: www.deinstytucjonalizacja.info