NZOZ PRAXIS sp. z o.o. w Nowym Sączu jest podmiotem leczniczym, który został utworzony na bazie Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w 2000r. Świadczy usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej dla ok 9500 pacjentów (głownie z gminy Chełmiec i miasta Nowy Sącz). Od 2012 r świadczy usługi hospicjum domowego obejmując wsparciem 15 pacjentów z rozpoznaniem nowotworowym.
Planowany zakres usług do objęcia wsparciem pacjentów w ramach planowanej innowacji to opieka lekarska, opieka pielęgniarska, wsparcie psychologiczne, usługi rehabilitacyjne oraz usługi opiekuńcze. W/w osoby tworzyć będą zespół opieki, który opracuje indywidualny plan usług dla każdej osoby objętej opieką domową, oceni sytuację i potrzeby, oraz opracuje wstępny harmonogram wizyt (jaka osoba, jakie wsparcie oraz ile razy w tygodniu/miesiącu), który będzie później modyfikowany w zależności od potrzeb danego pacjenta.
Zespół opieki domowej odbywał będzie regularne spotkania (dwa razy w miesiącu), celem omówienia stanu zdrowia wszystkich osób objętych opieką. Spotkania służyć będą uczeniu się zespołu, stosowaniu formy superwizji i uwspólnianiu podejścia do osób objętych opieką domową. Indywidualny plan usług oraz wszelkie jego modyfikacje będą dokumentowane w wersji papierowej.
Udzielane wsparcie również każdorazowo będzie dokumentowane przez poszczególnych członków zespołu opieki, wypełniających zadania z indywidualnego planu usług danego pacjenta. Dokumentacja będzie sporządzana na bieżąco a wykonane usługi potwierdzane będą podpisem przez pacjenta lub członka rodziny.
Organizowane będą także spotkania w Szkołach, Instytucjach Kultury oraz udział w happeningach na terenie Gminy Chełmiec w celu mobilizowania społeczności lokalnej do pomocy sąsiedzkiej oraz wsparcia inicjatywy poprzez wolontariat np. ludzi młodych zrzeszonych w klubach sportowych itp.
Planowane są szkolenia w siedzibie NZOZ Praxis dla rodzin pacjentów oraz wolontariuszy w zakresie udzielania pomocy osobom starszym dotkniętym różnymi rodzajami schorzeń t.j. osoby z nowotworami, odleżynami, z przewlekłymi, niegojącymi się ranami, niedowładami po przebytych udarach mózgu, porażeniem czterokończynowym, demencją starczą czy depresją.
Współpraca z instytucjami i organizacjami przebiegała będzie na zasadzie wymiany informacji i konsultacji w zakresie opieki nad osobami starszymi i schorowanymi. Współpraca z rodzinami, opiekunami i sąsiadami w zakresie opieki i pomocy osobom starszym, będzie polegała na szkoleniu członków rodzin, opiekunów i osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc doraźną lub regularną oraz na zasadzie wsparcia w postaci informowania o potrzebach osoby starszej mieszkającej w sąsiedztwie.
Rezultatem wszystkich powyższych działań będzie fakt, iż 10 dorosłych osób przewlekle chorych z terenów wiejskich skorzysta z usług opieki domowej w postaci: opracowania indywidualnych planów usług, objęciem opieką opiekuna medycznego oraz wsparciem rodzin, opiekunów i sąsiadów.